ABD Deniz Kuvvetleri ve ABD Deniz Piyadeleri Askeri Uçak Seri Numaralar ve Büro Numaralar - 1911 den Günümüzee

Birlesik Devletler Donanmasi ilk uçagini 1911 yilinda Curtiss Triad itici bir uçak olarak satin aldi. Baslangiçta, ABD Deniz Kuvvetleri uçaklarina seri numaralari üretici tarafindan sirayla, her üretici için ayri bir sayi dizisi atadi. Seri numarasinin iki bölümü vardi. Ilk bölüm, üreticiyi belirten bir harfti – Curtiss için A, Wright için B, vb. Mektubu, her üreticiden tedarik sirasini göstermek için bir sayi izledi. Örnegin, Curtiss tarafindan üretilen ilk Donanma uçagi A-1, ikinci A-2 vb.

Sistem, ayni üreticiden alinan farkli uçak tiplerini barindiracak sekilde hizli bir sekilde uyarlanmaliydi – Uçan teknelerini duba deniz uçaklarindan ayirt etmek için Curtiss’e baska bir harf C verilmesi gerekiyordu, D harfi Burgess ve Curtis’e ( iliski yok) ve E Curtiss amfibiyenlerine atandi.

1914 Mart’inda, bu üretici tabanli tanimlama sistemi terk edilmis ve yerini iki harfli tip ve alt tip siniflandirma semasi almistir. Ilk harf tür veya sinifti – Havadan Daha Agir, A Ücretsiz Balon için B, Zeplin için C ve Uçurtma Balonu için D. Alt tipi belirtmek için ikinci bir harf kullanildi – örnegin AH bir hidro uçakti, AB uçan bir bottu ve AX bir amfibi idi. Orijinal sema altinda edinilen hayatta kalan tüm uçaklar yeniden tasarlandi ve yeniden düzenlendi. Her tip / alt tip siniflandirmasina ayri bir seri dizisi atandi.

Mayis 1917’de, ABD’nin 1. Dünya Savasi’na girdigi sirada, bu türden bagimsiz olarak sirali bir sayisal listeye degistirildi. Bazi nedenlerden dolayi, 51 sayisi uygun bir baslangiç ??noktasi olarak alinmistir. Eski önek harfleri kisa bir süre tutuldu, ancak artik seri numaralariyla hiçbir iliskisi yoktu. 19 Mayis 1917’de ön ek harfleri resmi olarak terk edildi ve yerine Uçak için tek A harfi konuldu. Bu sayilara baslangiçta “bina numaralari”, daha sonra “sayilari belirleme” adi verildi. Daha sonraki yillarda, bu organizasyon 1921’de kurulduktan sonra Donanma Havacilik Bürosu tarafindan atandiklari için Büro Numaralari (BuNos) olarak taninmaya basladilar. A-öneki, 1930 Mali Yili sonundaki rakamlardan silindi (OJ2, A-9204’ten sonra).

Orijinal dizi 1935’te 9999’a ulasti ve seri numarasini bes basamaga genisletmek yerine, 0001’de yeni bir sayi dizisi baslatildi. Bu, Büro Numaralari olarak adlandirilan ikinci seridir.

1940 yilinda, Baskan Franklin Roosevelt’in yeniden silahlanma programi sonucunda o kadar çok uçak siparis edildi ki, orijinal serideki hâlâ hizmette olan geç sayiya sahip uçaklarla karisikligi önlemek için 7303’te ikinci seriyi sonlandirmak gerekli bulundu. Üçüncü (ve son) seri Büro Numaralari serisi 00001 ile basladi (en basindan 5 hane kullanilarak). Üçüncü seri 1945’te 99999’a ulastiginda, alti basamaga devam etmesine izin verildi. Bu sayi dizisi günümüzde de devam etmektedir. Simdi 165.000 üzerinde ulasti.

Deniz Piyadeleri uçagi Donanma tarafindan tedarik edilir, bu yüzden Donanma Bürosu Numaralarini kullanirlar, ancak Sahil Güvenlik ABD Baris Bakanligi’nin (baris zamaninda) bir parçasidir ve kendi seri numarasi sirasini kullanir.

Bir uçaga, fiilen Donanmaya teslim edildiginde degil, ilk siparis edildiginde atanir. Ikinci Dünya Savasi’nin sonunda büyük ölçekli sözlesme iptalleri ve son yillardaki diger program degisiklikleri nedeniyle, atanan toplam seri numarasi (su an 165000’in üzerinde) teslim edilen gerçek uçak sayisini yansitmiyor.

Atanan her büro numarasi mutlaka Donanma hizmetindeki gerçek bir uçagi göstermez, çünkü program iptalleri genellikle gerçek teslimattan önce gerçeklesir. Savas öncesi yillarda, teslimattan önce iptal edilen atanan büro numaralari yeniden atanmadi, ancak bu genellikle Ikinci Dünya Savasi’nin sonlarinda yapildi. Bir büro numarasi partisinin iki veya üç ayri uçak siparisine art arda tahsis edildigi, ancak bunlarin hepsinin teslimattan önce iptal edilmesini gerektiren durumlar vardir.

ABD Hava Kuvvetleri, her mali yil içindeki uçak alimlarina dayali olarak tamamen farkli bir seri numaralandirma planina sahiptir. Bazen, uçaklar USAF’den Donanmaya aktarilir. Transferin kalici olmasi beklenirse, genellikle transfer edilen uçaga yepyeni Donanma bürosu numaralari verilmesi söz konusudur. Ancak, transferin sadece geçici olmasi beklenirse, orijinal USAF seri numaralari genellikle Donanma hizmetinde tutulur, ancak bazen Donanmaya ödünç verilen uçaklara yepyeni büro numaralari tahsis edilir. Ne yazik ki, sistem her zaman tutarli degildir.

Alti basamakli numaralandirma sisteminde sayilarin atanmasinda birkaç önemli istisna vardir. 1960’larda, 00 ile baslayan ve QH-50C ve QH-50D olarak bilinen bir antisubmarin drone helikopterine atanan alti basamakli bir sayi blogu vardi. Bu garip sistemin nedeni tarihte kaybolmus gibi görünüyor. Bir diger önemli istisna, 198003 ile baslayan ve 999794’e kadar olan sirali olmayan bir dizi sayidir. Bu sayilar genellikle Hava Kuvvetleri, Ordu ve hatta yabanci kuruluslardan Donanmaya gelen uçaklara atandi. Bu görevlerin herhangi bir tekerlemesi ya da nedeni yok gibi görünüyor – çogu durumda Hava Kuvvetleri uçak numaralandirma sistemini degistirerek elde ediliyorlardi. Diger durumlarda, imalatçinin yapi numaralarindan insa edildi. Örnegin, 1987’de farkli hava muharebe egitimi için Israil’den kiralanan Deniz Piyadeleri F-21A’lara, uçagin 999 ile baslayan üç basamakli insaat numarasindan türetilmis büro numaralari verildi.

Üretim Bloklari

Savas sonrasi yillarda, ABD Deniz Kuvvetleri / Deniz Piyadeleri, genellikle yeni bir uçak konfigürasyonu sira numarasi için yeterince sert sayilmayan küçük üretim hatti degisikliklerini takip etmek için bir üretim blok sistemi kullandi. Bu sistem, 1962’de birlesik atama sisteminin kabul edilmesinden sonra da devam etti. Hava Kuvvetleri gibi, Deniz Kuvvetleri / Deniz Piyadeleri de tüm uçaklari için üretim blogu atamalarini kullanmadilar ve bir uçak tipinden kullanilan sistemlerde önemli farkliliklar vardi baska bir.

Blok Numaralari normalde -1, ardindan -5, -10 vb. Ile baslayarak 5’lik artislarla ilerledi. Ara numaralar, uçagin teslimatindan sonra gerçeklestirilen saha degisikliklerini göstermek için ayrilmistir, ancak bunlarin kullanimi USAF’ye özel görünmektedir ve bu tür ara numaralara sahip herhangi bir USN uçaginin bilinen bir kaydi yoktur. ‘Arti 5’ ilerleme kuralinin istisnalari oldukça sikti, baslica örnekler McDonnell Banshee, Demon ve Phantom ve Blok Sayilari tekli artislarla -1 ilerleyen LTV Corsair II idi. -2, -3 vb.

Blok Numaralarina ek olarak. Donanma ayrica farkli üretim standartlarini göstermek için siklikla Blok Mektuplari kullandi. ancak bunlar herhangi bir USAF tarzi atama ile iliskili görünmemektedir. . Kullanilan çesitli harf stilleri ve harf kombinasyonlari vardi. Farkli stillerin belirli bir önemi yoktur ve muhtemelen konuyla ilgili herhangi bir USN direktifinin olmamasi nedeniyle var olmustur. Bazen dizi ‘A’ veya ‘a’ harfiyle baslar, üretim standardindaki ilk degisiklik ‘B’ ile gösterilir, sonra ‘C’, vb. ‘Z’ ye ulasilana kadar baslar. gerektiginde, bazen harflerin ‘A’ ile baslatilmasi oldu, ancak diger durumlarda bir sonraki degisiklik ‘AA’ ile ‘ZZ’ olarak belirtildi Sifir rakami ile karisikligi önlemek için, ‘O’ harfi atlandi.

Donanmada, bu Blok Harfler veya Sayilar, USF’deki uygulama gibi resmi atamaya bagli kalmak yerine Büro Numarasina yapistirilmistir. Bununla birlikte, USAF’den farkli olarak, Blok Mektubu veya Numarasi çogunlukla resmi kayitlarda kullanilir ve uçagin kendisine çok nadiren boyanir. Uçakta Blok Harfler veya Sayilar göründügünde, genellikle arka gövdede veya yüzgeçte görünen tam alti rakamli BuNo’ya bir sonek olarak görünür ve harf veya sayi BuNo’nun kendisinden daha küçük karakterlerle görünür.

Modex Harfler ve Yan Sayilar

Savas sonrasi yillarda, uçagin adlandirilmasi ve BuNo’nun arka gövdeye çok küçük harflerle boyandigi bir plan kabul edildi. Bu sayi çogu Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri uçaginda herhangi bir mesafeden nadiren görülebildiginden, BuNo’nun son dört sayisi genellikle gövde taraflarinda veya dikey kuyrukta büyük karakterlerle boyanmisti, ancak tüm BuNo’nun çogaltildi. Bu sayi modex olarak biliniyordu.

“Modex” isminin kökeni konusunda bazi tartismalar vardir. Bir olasilik asagidaki gibi görünmektedir. Deniz uçagi kendi kontrollü bölgelerinde uçtugunda, “Çagri Isareti” -Nutgrass 122, Tigertail 012, Kara Kartal 601, Lima Viski 05, vb. Ile tanimlanirlar. Ancak, sivil kontrollü hava sahasinda bu çagri isaretleri çok az ve don anlamina gelir. Hava Trafik Kontrol Standartlarini karsilamiyor. Bunun yerine, bu deniz uçaklari NAVY (veya DENIZ) ve BuNo’nun son dört hanesiyle tanimlanir. Transponder ayni zamanda Radar ekranindaki uçagi da ayni sekilde tanimlar (veya “Squawks”) Hava Trafik Kontrol Sisteminin kullandigi çesitli “Modlar” oldugundan MODEX adini ve BuNo’nun son dört hanesini aliriz.

Buna ek olarak, çogu Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri uçagi filo hizmetinde ve bakim amaciyla bir yan sayi veya yan harf olarak bilinen bir seyle tanimlanir. Yan sayi her bir uçagin burnuna boyanmistir. Yan sayilarin nasil türetildiginden emin degilim – Tek basamakli, iki basamakli ve üç basamakli ekranlar gördüm, ancak asla üçten fazla degil. Yan sayi bazen BuNo’nun son üç rakamindan olusur, ancak diger durumlarda BuNo ile hiçbir ilgisi yoktur – her Kanatin kendi sayi ve numaralandirma semalari var gibi görünür ve yan sayidaki önemli farkliliklardir bir uçak tipinden digerine. Ek olarak, sayilarla iliskili bir renk kodlama semasi vardir.

Kaynaklarimdan birine göre, birincisinin ötesindeki yan sayilardaki rakamlar sekizlik biçimdedir (rakamlar 1’den 7’ye, sonra 10’dan 17’ye, 20’den 27’ye kadar, vb.), 8 veya 9 rakamlari asla Kullanilmis. Bu, bakim islemlerinin baslangiçta delikli kartlara kaydedildigi ve IBM elektronik muhasebe makineleri ve yalnizca sekizli sayilari isleyebilecek bilgisayarlar araciligiyla islenmesi gerektiginden sözde yapildi. Ilginçtir ki, bilgisayar sistemleri birçok kez yükseltilmis olsa da, yan sayilar bugüne kadar sekizli formatta kaldi. Ancak, ilk rakamin ötesinde 8 veya 9 olan yan sayilar gördüm, bu nedenle bu kisitlama evrensel olmamalidir.

Sekizli yan sayi sisteminin kökeni için bir baska olasi açiklama, erken IFF (Kimlik Arkadas veya Düsman) sistemlerinin dogasidir. Donanmanin E-2A havadan erken uyari uçaginin gelisiyle, yan numaralar taban-10’dan taban-8 numaralandirmaya degistirildi (örnegin 500, 501, 502, …, 507, 510, 511, vb.). E-2As otomatik izleme sistemi böyle bir degisiklik gerektiriyordu, çünkü bilgisayarlari sadece taban-8 numbrlariyla basa çikabiliyordu. IFF kontrolörler tarafindan ‘pozitif kontrol’ için kullanilir. Birkaç mod vardir: ikisi kontrolör yönünde pilot tarafindan girilir, biri yüksek irtifa için ve digeri askeri kullanim için ayrilmistir. Ilk transponderler, geçis anahtarlarini AÇIK veya KAPALI konumlandirarak ayarlandi, 4096 kodu için 3 anahtardan olusan dört sütun veya 64 kod için üçten olusan iki sütun vardi. 4096, 8 veya 9 kullanmadan ve uçak transponderleri tarafindan asla kullanilmamasi gereken 0000 dahil olmak üzere olusturulabilen farkli dört basamakli sayilarin sayisidir. Böyle bir semada, 12 ikili anahtar vardir. IFF sadece üç ikili yeri isleyebilir, bu nedenle 8’ler ve 9’lar kullanilmaz. O sirada IFF sistemleri (ve hala yaptiklarini düsünüyorum) sekizli sistemi kullandilar ve mod 2’deki en yüksek “squawk” 7777, mod 1 ve 3 77 idi. Bu nedenle uçakta sekizli numaralandirma sisteminin görünümü. Hiç süphe yok ki ondalik yerine sekizli kullanmanin birkaç nedeni vardir, bir sey için kodlarin altinda yatan “bit odakli” dogayi dogru bir sekilde yansitir. Eger ondalik sayilar “A” (sivil, “3” askeri) modu için kullanilirsa, sadece 0 ile 4096 arasinda degisen rakamlar kullanilabilir, muhtemelen 4 basamakli bir sayiyi kullanma becerisinden daha zordur (0000-7777). Ayrica, önceki bir askeri mod (“1” modu) sadece 6 bit kodlara (00-77) izin verdi, basamak sayisinin iki katina çiktigi düsünülürse, aniden kullanilmasina izin verilen durumdan daha fazla uyumluluk basitlestirildi Radar teknolojisine en son eklenen Mode-S, squawk kodlarini 12 bitten 24 bite kadar genisletir, böylece tek tek uçaklara çogaltma olmadan kalici olarak kod atanmasini mümkün kilar. Bununla birlikte, yeni bir bulus olmasina ragmen, bu kodlar hala sekizli (8 basamakli) veya altigen (6 basamakli / harfli) kullanilarak temsil edilmektedir.

Asagidaki, tasiyici hava kanatlari için yan sayi semasidir. Genellikle, ilk hane uçak tipini tanimlar ve geri kalan 2 hane, belirli bir kanattaki tek tek uçagi temsil eder. Tasiyici tabanli avci uçaklari genellikle üç basamakli yan sayilara 1XX veya 2XX sahiptir (tasiyici kanadinda iki avci filosu varsa her iki sayi kümesi de kullanilir). 1 ile baslayan sayilar kirmizi, 2 ile baslayan sayilar sari renktedir. Genellikle, filonun CO düzlemi 101 veya 201, icra memurunun düzlemi 102 veya 202 ve sonraki uçaklar pilot kideme göre numaralandirilir. Bazen, varsa CAG’in (Hava Grubu Komutani) uçagini temsil etmek için 100 veya 200 kullanilir. Hatta Amiral’in uçagina uygulandigi iddia edilen 000’in bir yan sayisini bile duydum. Hafif saldiri uçaklarinda 3 (açik yesil) veya 4 (orta mavi) ile baslayan sayilar vardir. Agir saldiri uçaklari 5 ile baslayan ve koyu yesil renkli numaralara sahiptir. VAW filolarina ait sabit kanatli uçaklarda, nadiren kullanilmasina ragmen, bordo boyali 60X sayisi vardir. VAQ filolari, koyu mavi renkte boyanmis 61X sayilari kullandi, ancak birkaç yil önce genellikle 500’den baslayarak 5XX olarak degistirildi. Neredeyse herhangi bir renk olabilen CAG uçagi hariç renk genellikle siyahtir. VS filolari açik mavi veya koyu kirmizi renkte 62X ve 63X sayilarini kullanir, ancak S-3 filolari düz siyah renkte 70X veya 71X yan numaralarini da kullanir. Helikopter filolari yesil renkte 70X veya 71X sayilarini kullanir. Bazi kaynaklar, 3xx, 8xx ve 9xx’in Filo Ikmal Gruplari (RAG) için ayrildigini söylüyor, ancak en az bir A-7 isik takma filosu 3xx kullandigi için bu her zaman böyle görünmüyor. Kaynaklarimdan biri modex 3xx ile bir F-4, modex 2xx ile A-4, modex 4xx ile F-14 ve modex 4xx ile F-model Süper Hornet (genellikle 1xx veya 2xx modex’i getiriyor) resmini gördü . Baska bir kaynak, bu rakamlarin bir hava kanadina atanan birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü vb. Birimleri tanimladigini söyledi. Yan numara atamalarinin her zaman tutarli olmamasi çok iyi olabilir. T

Örnegin, tüm F-14 filosu ya 1XX (ve bir hava kanadinda 2 F-14 filosu varsa 2XX) tasidi. XX 01’de baslar ve oradan artar. Bazi durumlarda, bu sayinin son 2 hanesi, her bir uçagin kuyruguna ve kanatlarina ve ayrica kapaklarin üst arka kenarlarina da boyanir. Bu, uçak gemilerindeki uçus güvertesi personelinin, özellikle birbirine yakin paketlendiklerinde güvertedeki farkli uçaklari tanimlamasina yardimci olur.

Deniz uçaklari, bir tasiyiciya atanmadiklari sürece normalde iki basamakli yan numaralar kullanirlar, bu durumda yukarida listelenen üç basamakli bir kodu benimserler. Ancak, amfibi hücum gemilerine atandiklarinda hala iki haneli bir plan kullaniyorlar.

Kara tabanli Donanma uçaklari da yan sayilar kullanir, ancak bunlar genellikle BuNo’nun son üç rakamidir. Test Merkezi, Hava Istasyonu ve gemi uçaklarina atanan yan numaralar daha az tahmin edilebilirdi. Bununla birlikte, gemi uçaklari genellikle geminin gövde numarasi olan yan numaralara sahiptir. Örnegin, tasiyici USS John F.Kennedy (CV-67) kendisine bir C-1 atandiginda, uçakta yan sayi olarak “67” vardi.

Bu modx ve yan numaralara herhangi bir ekleme veya düzeltme yapan herkesin isitmesini takdir ediyorum.

Kemik bahçeleri

Aktif hizmetten ayrildiktan sonra birçok Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri uçagi ve helikopteri için nihai amaç Arizona’daki kemik bahçeleridir. Bölgenin kuru iklimi ve alkali topragi, uçagin açik depolanmasi ve korunmasi için idealdir. 2. Dünya Savasi’nin sonunda, Phoenix, Arizona’nin yaklasik 30 mil batisindaki NAS Litchfield Park’ta birçok fazla Donanma uçagi depolandi. 1967’den sonra bu tesis kapatildi ve Donanma operasyonu Arizona’nin Tucson yakinlarindaki Davis-Monthan AFB’ye kaydirdi. Fazla DoD ve Sahil Güvenlik uçagi hizmetten alindiktan sonra orada saklanir. Bazen uçaklar, uzaktan kumandali insansiz hava araçlari olarak aktif hizmete geri gönderilir veya dostça yabanci hükümetlere satilir, ancak çogu zaman diger uçaklarin uçmasini saglamak için yedek parçalar için atilir veya hurdaya çikarilir.

Üreticinin Seri Numaralari

Bir uçak insa edildiginde, onu insa eden sirket ona bir üretici seri numarasi atar. Bu sayi genellikle uçagin içinde bir yere monte edilmis bir plaka üzerinde gösterilir. Uçak Deniz Kuvvetleri veya Deniz Piyadeleri’ne satildiginda, Savunma Bakanligi tarafindan bir büro numarasi (askeri seri numarasi) verilir. Bu iki sayinin birbiriyle hiçbir iliskisi yoktur, ancak çogu zaman birbirleriyle karistirilirlar. Belli bir askeri uçagin üreticisinin seri numarasini bildigimde, onu listeliyorum. Bir askeri uçak nihayetinde sivil ellere geçerse, sahibinin ulusal sivil havacilik otoritesi tarafindan sivil kayit numarasi verilir. ABD’de, bu rakamlar FAA tarafindan verilir ve ABD’de N numaralari olarak bilinir, çünkü hepsi N harfiyle baslarlar. Tipik olarak, FAA bu uçaklari takip etmek için uçagin üretici seri numarasini kullanir. Örnegin, çok sayida R4D askeri nakliye uçagi, askerlik hizmeti sona erdikten sonra sivil ellere ulasti ve üreticilerinin seri numaralari kullanilarak takip edildi.

Belirli Bir Uçagin Tarihçesi

Bu veritabaninda atifta bulunulan belirli bir Donanma veya Deniz Piyadeleri uçaginin operasyonel geçmisi veya nihai imhasi hakkinda bilmek isteyen, ancak hakkinda çok az bilgim olan veya hiç bilgim olmayan birçok insan var. Belirli bir Donanma uçaginin tarihi hakkinda özel bir sorunuz varsa, Washington, DC’de bulunan Donanma Tarihi Merkezini deneyebilirsiniz. Donanma’nin sahip oldugu veya islettigi neredeyse her uçakta kartlari var ve sorunuza oldukça hizli bir sekilde cevap verebilirler. Baska bir kaynak, ABD Deniz Kuvvetleri tarafindan olusturulan uçak kayitlarinin mikrofilm kopyalarini tutan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi Arsiv Bölümü tarafindan tutulan Uçak Tarihi Karti dosyasidir. Ayrica size yardimci olabilirler. Ayrica Pensacola, FL’de bulunan Ulusal Deniz Havaciligi Müzesi’ni de deneyebilirsiniz. Baska bir kaynak Norfolk VA’da bulunan ABD Deniz Güvenligi merkezi olabilir. Ancak, her durumda bana e-posta gönderebilirsiniz ve bir sey kazip çikamayacagimi görecegim.

Asagida 1917’den itibaren ABD Deniz Kuvvetleri ve ABD Deniz Piyadeleri uçagi için seri numaralari ve büro numaralarinin bir listesi bulunmaktadir. Çok sayida bosluk ile eksiktir. Belirli bir uçagin düzenini biliyorsam veya uçagin özel bir tarihsel önemi varsa, bu bilgiler burada da listelenir. Bu listelere göz atmanin keyfini çikarin – burada saglanan birçok temiz tarihi ara var. Bu listelere eklemeler veya düzeltmeler yapan herkesin isitmesini takdir ediyorum.